Toner Dolum

Toner Dolum

Drum Sorunu ve Çözümü

Drum üniteleri toner kartuşlarının içindeki mavi ya da yeşil renkte olan silindirik yapıya sahip parçalara verilen isimdir. Lazer yazıcı sistemlerinin hepsinde kullanılan bir teknoloji ürünüdür. Görevi gönderilen yazı veya resimin kağıda bire bir aktarılmasını saglamaktır. Drum’ın kartuşun içerisinde merdane gibi dönmesinden dolayı drum’da bulunan çizik veya baskı bozukluğu sayfanın çeşitli yerlerine simetrik olarak görülecektir. Sorunun Çözülmesi için drum ünitesinin değiştirilmesi gerekmektedir.


Dolumda Kullanılan Toz Sorunları

Öncelikle her markanın toner tozları farklı yoğunlukta ve farklı kalınlıkta olabilir ve hatta bir markanın 2 toner arasında bile kullanılan toz farklı özelliklerde olabilir sebebi sürekli gelişen ve değişen yazıcı teknolojisidir.Her marka için farklı kimyasal bileşenler farklı yoğunluklar kullanılabilir.Örneğin Hp tonerler arasında 4 mikron ve 6 mikron tozların kullanılması gibi.Toz sorunları toner dolumlarında sıkça yaşanır.Tozun kağıda yapışmaması,baskıda lekeler ,çıktıya elinizle dokunduğunuzda dokunduğunuz yerdeki baskının dağılması vs… sorunlu tozlardan kaynaklanır çözümü yoktur,ürünün yeniden doldurulması gerekir.


Chip Sorunları

Yeni lazer kartuşlar’da artık çiplerde yerini almıştır,bu çipler sayesinde yazıcı kartuşu görüp dolum yapılıp yapılmadığını anlama olanağına da kavuşmuştur.Bunun için dolumu yapılan her çipli tonerin çipininde dolumdan sonra değiştirilmesi gerekmektedir.Eğer bir süre sonra yazıcınız kartuş yok demeye başlarsa ve ya kimi modellerde bellek hatası kımı modellerde yazıcıyı kitleme gıbı sorunlar vermeye başlarsa bu muhtemelen çip sorunudur. Toneri doldurttuğunuz yere götürüp onlardan çözüm isteyin.
Toner Mekanizmalarının Aşınmasından Oluşan Sorunlar
Belli bir baskı saysından sonra dolum yapılan tonerlerde dışarıya toz atma sesli çalışma gibi sorunlar görülebilir, bu doğaldır. Bu sorunun çözümü aşınan parçaların değişmesi ve ya tonerin kullanım dışı hale getirilmesi.


Yazıcı İle İlgili Sorunlar.

Dolum toner kullanılan yazıcılarda atık toz birikintileri oluşur bunların sıklıkla temizlenmesi yazının ömrünü artırır başkada hiçbir sorunu yoktur.